Uluslararası Uygulamalı Dilbilim Konferansı Yoğun Katılımla Gerçekleşti

518-uluslararasi-uygulamali-dilbilim-kon

     Uluslararası Eğitim Araştırmacıları Derneği, Uluslararası Uygulamalı Dilbilim ve Yabancı Dil Eğitimi Araştırmaları Derneği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğinde Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı anısına düzenlenen ''Uluslararası Uygulamalı Dilbilim Konferansı'' Troia Kültür Merkezi'nde başladı.

     Türkiye'de uygulamalı dil bilimleri alanında ilk olma özelliğine sahip ve farklı ülkelerden pek çok konuşmacının katıldığı konferans, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğr. Gör. Yurdagül Perçin ve Öğr. Gör. Zafer Tural'ın müzik dinletisinin ardından Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal açılış konuşması yaptı.

     Prof. Dr. Köksal, alanında uzman 6 konuşmacının katıldığı ve 60 bildirinin yer alacağı, üç gün sürecek konferansın kaliteli çalışmalara öncülük etmek ve ÇOMÜ'nün adını Türkiye'ye ve dünyaya duyurmak için iyi bir fırsat olduğunu ifade ederek verdiği desteklerden dolayı üniversite yönetimine ve konferansın düzenleme, danışma ve bilim kuruluna teşekkürlerini sundu.

     Konferansın düzenlenmesine destek veren diğer üniversite olan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Konferans Eş Başkanı Prof. Dr. Yasemin Bayyurt'un konuşmasından sonra söz alan ÇOMÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Mirza Tokpunar, bu konferans vesilesiyle katılımcıların; yabancı dil eğitimi planlaması ve öğretimi, toplum dilbilim, çok dillilik, kültürlerarası iletişim, İngilizcenin öğretiminde yeni teknolojilerin kullanımı, İngilizce uluslararası ortak dil olarak öğretimi, ölçme ve değerlendirme gibi konularla ilgili olarak birbirleriyle görüş alışverişinde bulunabileceklerini, uygulamalı dilbilim alanındaki yeni gelişme ve araştırmalardan birbirlerini haberdar edebileceklerini ifade etti. 

     Doç. Dr. Tokpunar, ''Bu tarz bilimsel etkinliklerin iletişim eksikliğinin giderilmesine ve farklı topluluklar arasındaki dilsel ve kültürel engellerin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yardımcı olarak, dünyamızın ihtiyaç duyduğu huzur, barış ve güven ortamının tesis edilmesine olumlu yönde katkı sağlayacağını inanıyorum'' diyerek konferansta emeği geçenlere teşekkür etti.

   


Haberin fotoğrafları için TIKLAYINIZ