Öğr. Gör. Arzu Bayındır'ın TÜBİTAK Projesi Kabul Edilmiştir
503-ogr-gor-arzu-bayindirin-tubitak-proj

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarından Öğr.Gör.Arzu Bayındır'ın yazdığı ve proje yürütücülüğünü yaptığı ''Yerküremizde; Geleceğin Evine Gizemli Yolculuk  Yaz Bilim Kampı – 2015'' TÜBİTAK projesi kabul edilmiştir. 

TÜBİTAK Bilim Ve Toplum Projeleri Destekleme Programı kapsamında Üniversitemiz  Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Arzu Bayındır'ın yazdığı ve proje yürütücülüğünü yaptığı 4004 kodlu ''Yerküremizde; Geleceğin Evine Gizemli Yolculuk  Yaz Bilim Kampı – 2015'' projesi kabul edildi.

Ortaokul 6.sınıfa devam eden 7. sınıfa geçmiş, akademik başarıları yüksek 12 yaş çocukların çalışma grubu olarak hedeflendiği Yaz Bilim Kampı projesi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi girişimi, Çanakkale Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Özel Koleji, Manisa Soma Kaymakamlığı ve Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, İstanbul Darüşşafaka Eğitim Kurumu, Genelkurmay Personel Dairesi Başkanlığı işbirliğine dayalı olarak planlanmıştır.

Yaz Bilim Kampının amacı, 7. sınıfa geçmiş öğrencilerin  fen ve sosyal bilimler alanlarına yönelik; bilimle tanışmaları ve bilimsel farkındalıklarını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda öğrencilere; bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gelişimlerine uygun olarak farklı disiplin alanlarına yönelik hazırlanan etkinliklerle tanışmaları sağlanacak; bilimin her yerde ve eğlenceli bir alan olduğu verilmeye çalışılacaktır. Kamp etkinlikleri ana merkezi Çanakkale Özel Kolej Yerleşkesi olup, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Anafartalar, Terzioğlu ve Dardanos Yerleşkeleri,  Çanakkale ilinin doğal ve kültürel kaynaklı eğitim ortamlarını eğitsel amaçlı kullanılarak öğrencilerde farkındalık yaratılmaya çalışılacaktır. Bu anlamda derslik, işlik ve laboratuvarlar yanında, doğanın kendisi, müzeler, Astrofizik Araştırma Merkezi Ulupınar Gözlemevi, İÇTAŞ Tesisleri, DOĞTAŞ Fabrikaları, orman alanları, arkeolojik kazı alanları, gölet ve barajlar birer eğitim ortamı olacaktır. Gözleme, sorgulamaya ve yaparak yaşayarak öğrenmeye dayalı bir yaklaşım ön planda tutulacaktır.

Alanlarında uzman Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi başta olmak üzere farklı üniversitelerden öğretim elemanları tarafından yürütülecek program etkinlikleri, 22 Haziran- 12 Temmuz 2015 tarihleri arasında konaklamalı (Parion Hotel), 7'şer günlük  programlarla üç dönem olarak Çanakkale'de gerçekleştirilecektir. Kampa seçme kriterleri doğrultusunda belirlenen 120 öğrenci katılacaktır.