Eğitim Enstitüsü’nden Eğitim Fakültesi’ne Öğretmenler Günü Kutlama Programı Düzenlendi

.

Fakültemiz tarafından Üniversitemizin kuruluşunun 25. Yılı Etkinlikleri kapsamında organize edilen “24 Kasım Öğretmenler Günü” etkinliği düzenlendi. Eğitim Enstitüsü’nden Eğitim Fakültesi’ne geçen süreçte Anafartalar Kampüsünde öğretmenlik yapmış öğretmenleri ağırlandı. Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç, ÇOMÜ Genel Sekreteri Sami Yılmaz, akademik personel, öğrenciler, öğretmenler ve emekli öğretim üyeleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Öğr. Gör. Tamer Bektaş yönetimindeki Troy Oda Orkestrası’nın müzik dinletisi ile program başladı. Ardından ‘’Kirazlı’dan Anafartalar’a Öğretmen Okulları’’ adlı belgesel izlendi. Belgeselde, Çanakkale’de Öğretmen Yetiştiren Kurumlar’ın Eğitim Fakültesi’ne dönüşümü anlatıldı. 

Açılış konuşmalarını Marif Müfettişi Ahmet Göç, Prof. Dr. İsmet Uysal, Dekan Prof. Dr. Salih Zeki Genç ve İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan gerçekleştirdi.

1988 ÇOMÜ Mezunu Marif Müfettişi Ahmet Göç; Çocukların hayatında anne babalarından sonra en önemli yol göstericilerin öğretmenler olduğunu belirterek, “bir millet çağdaş ülke seviyesine ulaşmak istiyorsa eğitime önem vermeli, bilimsel veri tabanlı oluşturduğu eğitim anlayışı ile bu süreci yönetmeli ve devam ettirmelidir. Eğitim sisteminin başarıya ulaşmasının birçok unsuru vardır ancak en değerlisi öğretmenlerdir” dedi.

Emekli Öğretim Elemanları adına bir konuşma yapan Prof. Dr. İsmet Uysal, ÇOMÜ Eğitim Fakültesi tarihinin canlı tanığı olduğunu ve 45 yılık çalışma hayatından sonra emekli olan birisi için yeniden ÇOMÜ’de olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.  

Dekanımız Prof. Dr. Salih Zeki Genç yaptığı konuşmada Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin 25. yıl uygulamaları kapsamında düzenledikleri Öğretmenler Günü Kutlama Programı’nda bu zamana kadar Eğitim Fakültesi’nde emeği geçen öğretmenleri ve çalışanları unutmadıklarını, onları yeniden bir arada görmenin kendilerine büyük mutluluk verdiğini söyleyerek, Öğretmenler Günü”nü kutladı. Eğitim Fakültesinin ana gayesinin öğretmen yetiştirmek olduğunun altını çizerek fakültenin her geçen gün kalitesini ileriye taşıdığını belirtti.

Prof. Dr. Genç, 24 Kasım’ın tarihçesinden bahsederek sözlerine şöyle devam etti:

“Her toplumda olduğu gibi öğretmenler bizde de toplumsal dönüşümün mimarlarıdır. Emekli olunmayan meslek olarak tanımlanabilir öğretmenlik. Öğretmen fiilen çalışmasa bile hep öğretmendir. Bu nedenle bütün mesleklerin en başında gelir öğretmenlik. Öğretmenlik mesleğinin önemini bilen fakültemiz öğretmen yetiştirme sistemini her geçen gün daha iyiye daha yeniye taşımak için akademik kadrosunu güçlendirmekte, gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip etmekte, uygulamaları ile zenginlik katmaktadır.”

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayarak, yeniden bu dünyaya gelsem yine öğretmen olurdum dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Eğitim Enstitüsü’nden Eğitim Fakültesi’ne emeği geçen öğretim elemanlarına ve çalışanlarına plaket takdimi yapıldı ve program kokteyl ile sona erdi.