8. Dünya Dili Türkçe Sempozyumu
529-8-dunya-dili-turkce-sempozyumu-1.jpg
  Saygıdeğer Bilim İnsanları,
 
           VIII. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu'nu Çanakkale Deniz Zaferimiz'in 100. yılında bu kutsal ve anlamlı topraklarımızda yirmi üç yıllık bir geçmişi, ülkemizin Ege'nin Marmara deniziyle birleştiği bir noktada bulunan, bölgesinin ve ülkemizin  en önemli tarihi merkezinde olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde gerçekleştirecek olmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz.
 
         Türk dili dünyanın en eski ve en yaygın dillerinden birisidir. Türkler tarih boyunca geniş bir coğrafyaya yayılmış, çeşitli milletlerle kültür alışverişinde bulunmuştur. Türkçe, bugün 200 milyonu aşkın bir nüfus tarafından çeşitli lehçe ve ağızlarıyla konuşulmaktadır. Dilimiz, Balkanlardan Büyük Okyanus'a, Kuzey Buz Denizi'nden Tibet'e kadar uzanan geniş bir coğrafyada ses bayrağımız olarak dalgalanmaktadır. 
 
         Giderek, insanlığın birbirine yaklaştığı ve kültürlerin birbirini etkilediği bir dünyada Türk dilinin tarihî ve kültürel köklerinin güçlülüğüne bağlı olarak etki alanının genişlemesi, ses bayrağımız olan Türkçemizi bir dünya dili olma yolunda hedefe daha da yaklaştırmaktadır.
         Türkçenin tüm yönleriyle ele alınacağı bu sempozyumda, Türkçenin dünya üzerindeki konumu, gelişimi, dünü, bugünü ve yarını ele alınacak; Türkçenin geleceğine ışık tutacak çalışma yöntemlerinin ortaya konması sağlanacaktır. 15-18 Ekim 2015 tarihlerinde Çanakkale'de, düzenlenecek olan VIII. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumunun Türk Dili, Türk edebiyatı, Türk kültürü için yararlı olacağı inancıyla, yurt dışından ve yurt içinden gelerek sempozyuma katkıda bulunacak bütün bilim insanlarına şimdiden teşekkür eder, değerli konuklarımızı ülkemizin güzide şehri Çanakkale'de ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde ağırlamaktan onur duyacağımızı belirtmek isterim.
 
         Saygılarımla…
 
Prof. Dr. Yücel ACER
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Rektörü


Sempozyum İnternet Adresi:http://dunyadiliturkce.com/