24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Yapıldı

     621-24-kasim-ogretmenler-gunu-kutlama-pr


     

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi, Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Törene ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Erdem, Prof. Dr. Metehan Uzun, Prof. Dr. Mirza Tokpunar, Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Dinçay Köksal ile akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı.

     ÇOMÜ Senato Toplantısı da günün anlam ve önemi doğrultusunda Eğitim Fakültesi Süleyman Demirel Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

     Toplantı öncesi 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne ilişkin bir açıklama yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Öğretmenler Günü'nün özel bir gün olduğunu kaydederek ''hiç kimse iyi bir öğretmeni unutmaz'' dedi.

     ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Türkiye'deki mevcut eğitim fakülteleri içerisinde en köklü olanlardan bir tanesi

     Senato toplantısını günün önemi doğrultusunda Eğitim Fakültesi'nde yapmak istediklerini ifade eden Rektör Acer, ÇOMÜ Eğitim Fakültesi'nin Türkiye'deki mevcut eğitim fakülteleri içerisinde en köklü olanlardan bir tanesi olduğunu belirtti. Rektör Acer sözlerini öyle sürdürdü: ''O yüzden bu çatı altında bulunmak da özel bir önem arz ediyor. Bugüne kadar binlerce öğretmeni yetiştirmiş bir fakülteden bahsediyoruz. Türkiye'nin değişik yerlerinde öğrenci yetiştirmeye devam ediyorlar. Bu vesileyle başta Mustafa Kemal Atatürk ve geçmişte emek vermiş bütün öğretmenlerimizi saygıyla anıyoruz.  Günümüzde görev yapan veya emekli olmuş bütün öğretmenlerimizi de saygıyla anıyoruz, ebediyete intikal etmiş olanlara rahmet diliyoruz. Umuyoruz ki öğretmenlerimiz ülkemizde bizim küçüklüğümüzde gördüğü değeri görmeye devam eder. Bu değer hiçbir zaman kaybolmamalı.   Öğretmenler, bütün meslek mensupları içerisinde her zaman en önde gelen kişiler olmalı. Hep değer görmeliler. Yeni nesil algılayışı nasıl değişirse değişsin öğretmenlerimizin saygınlığını korumak durumundayız. Bu hepimize düşen bir görev. Bu vesile ile üniversitemiz mensuplarının da öğretmenler gününü kutluyorum''. 

Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr. Dinçay KÖKSAL günün anlam ve önemine yönelik coşkulu ve duygu yüklü bir mesaj verdi:

KUTSAL MESLEĞİN SAHİPLERİ GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

Millet Mekteplerinde yazı tahtasının başına geçerek dersler veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Bakanlar Kurulunun 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Başöğretmenlik unvanını verdiği ve Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasımda yani bugün; 
Peygamberimiz Hz. Muhammed ‘in ''Allah beni  ''muallim'' öğretmen olarak gönderdi''  ifadesinden hareketle peygamber mesleği olarak da adlandırabileceğimiz öğretmenlik mesleğinin ne derecede kutsal bir yere sahip olduğunun şuuru ve Atatürk' ün işaret ettiği genç dimağlara, insanlığa hürmeti, millet ve memlekete muhabbeti, istiklal şerefini öğretecek olan öğretmenleri yetiştirme azmi ile;
hayatımızı memlekete ve milletimize faydalı ve hayırlı birer vatandaş olma yolunda şekillendiren,  bilmediklerimizi öğreten, bildiklerimizi ise daha iyi anlamamıza vesile olan ve her türlü zorluğa göğüs gererek bizleri yetiştiren fedakar öğretmenlerimizi saygıyla, sevgiyle ve minnetle yad ederken, ebediyete intikal etmiş olan öğretmenlerimizi, terör saldırılarında şehit olan öğretmenlerimizi şükranla anıyor ve Allahtan rahmet diliyorum, Hayatta olanlara esenlikler diliyorum. Yüce Rabbim öğretmenlerimizi başımızdan eksik etmesin. Kendilerine dünya ve Ahiret mutluluğu nasip etsin.

Prof. Dr. Dinçay Köksal
Eğitim Fakültesi Dekan V.

Haberin fotoğrafları için TIKLAYINIZ